Dobór mocy pompy ciepła nie może opierać się wyłącznie na metrażu. Najpierw trzeba określić obciążenie cieplne budynku przy projektowej temperaturze zewnętrznej, a następnie sprawdzić moc konkretnego modelu w odpowiednim punkcie pracy, na przykład A-7/W35 lub A-7/W55. Osobno ocenia się przygotowanie c.w.u. oraz ewentualny punkt biwalentny.
Dlaczego powierzchnia domu nie wystarcza do doboru pompy ciepła
Metraż mówi, ile ma budynek, ale nie mówi, ile ciepła traci w najzimniejszych warunkach. Dwa domy o powierzchni 150 m² mogą potrzebować zupełnie różnej mocy pompy ciepła. O wyniku decydują między innymi izolacyjność ścian, dachu i podłogi, jakość okien, szczelność budynku, wentylacja, kształt bryły, położenie oraz projektowa temperatura zewnętrzna.
Dlatego pytanie „jaka moc pompy ciepła do domu 150 m²?” nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Powierzchnia może być punktem wyjścia do porównania ofert, ale nie zastępuje obliczeń. Dom o zwartej bryle i dobrych przegrodach może mieć niższe obciążenie cieplne niż większy budynek o słabszej izolacji i dużej powierzchni okien.
Problem pogłębia sposób prezentowania parametrów przez producentów. Moc z nazwy modelu albo wartość widoczna w reklamie nie musi być mocą dostępną przy temperaturze, dla której pracuje instalacja. W karcie starszej serii aroTHERM plus nominalna moc przy A-7/W35 wynosi od 3,6 kW do 12,2 kW, zależnie od modelu, natomiast przy A2/W35 zakres wynosi od 2,0 kW do 5,9 kW. Sama nazwa urządzenia nie opisuje więc jego zachowania w każdym punkcie pracy.
Podstawą jest obliczeniowe obciążenie cieplne budynku
Właściwą wartością do doboru jest obciążenie cieplne budynku, czyli moc potrzebna do utrzymania wymaganej temperatury wewnętrznej przy projektowej temperaturze zewnętrznej. To wartość chwilowa wyrażana w kW, a nie roczne zużycie energii wyrażone w kWh. Roczne zapotrzebowanie pomaga oceniać koszty eksploatacji, lecz nie odpowiada bezpośrednio na pytanie, jaką moc musi dostarczyć pompa w konkretnym dniu.
Obliczenia powinny wynikać z metody zgodnej z PN-EN 12831 oraz z danych dotyczących konkretnego budynku. Przydatne mogą być projekt energetyczny, świadectwo charakterystyki energetycznej i dokumentacja przegród, ale ich zakres trzeba sprawdzić. W budynku istniejącym ważne są także informacje o rzeczywistej wentylacji, modernizacji okien i dociepleniu, ponieważ dokumentacja może nie odzwierciedlać aktualnego stanu.
Wynik powinien wskazywać co najmniej obliczeniowe obciążenie cieplne w kW, przyjętą temperaturę projektową oraz temperaturę zasilania instalacji. Bez tych danych oferta ograniczona do stwierdzenia „pompa 8 kW będzie odpowiednia” nie pozwala zweryfikować, czy urządzenie pokryje potrzeby budynku. Dotyczy to zarówno nowego domu, jak i wymiany kotła w istniejącej instalacji.
Temperatura projektowa i punkt pracy urządzenia
Po ustaleniu obciążenia trzeba sprawdzić, ile mocy pompa rzeczywiście dostarcza przy odpowiedniej temperaturze powietrza zewnętrznego i wody zasilającej. Oznaczenie A-7/W35 oznacza powietrze o temperaturze -7°C oraz wodę na zasilaniu o temperaturze 35°C. A-7/W55 oznacza ten sam warunek powietrza, ale wodę o temperaturze 55°C. Wartości zgodne z EN 14511 należy porównywać wyłącznie w identycznych punktach pracy.
| Model | Punkt pracy | Moc grzewcza | Pobór mocy | COP |
|---|---|---|---|---|
| VWL 35/8.1 A 230V | A-7/W35 | 4,26 kW | 1,40 kW | 3,04 |
| VWL 35/8.1 A 230V | A-7/W55 | 4,81 kW | 2,25 kW | 2,14 |
| VWL 55/8.1 A 230V | A-7/W35 | 5,59 kW | 2,09 kW | 2,67 |
| VWL 55/8.1 A 230V | A-7/W55 | 5,67 kW | 2,65 kW | 2,14 |
| VWL 75/8.1 A 230V | A-7/W35 | 6,94 kW | 2,36 kW | 2,94 |
| VWL 75/8.1 A 230V | A-7/W55 | 7,09 kW | 3,31 kW | 2,14 |
A oznacza temperaturę powietrza zewnętrznego, a W temperaturę wody na zasilaniu. Dane dotyczą wartości producenta zgodnych z EN 14511; A-7/W35 oznacza powietrze -7°C i wodę 35°C, a A-7/W55 — powietrze -7°C i wodę 55°C. Nie należy porównywać urządzeń bez sprawdzenia identycznego punktu pracy.
Dla modelu Vaillant VWL 75/8.1 A przy A-7/W35 moc wynosi 6,94 kW, pobór mocy 2,36 kW, a COP 2,94. Przy A-7/W55 moc wynosi 7,09 kW, pobór 3,31 kW, a COP 2,14. Ta różnica pokazuje, że wyższa temperatura zasilania może oznaczać większy pobór energii i niższą efektywność, nawet jeśli moc grzewcza pozostaje podobna.
W aktualnej serii aroTHERM plus zakres temperatury zasilania w trybie ogrzewania wynosi od 20°C do 75°C. Nie należy jednak traktować tego zakresu jako dowodu, że każda pompa równie efektywnie pracuje przy każdej wartości. Ostateczne parametry zależą od konkretnego modelu, temperatury zewnętrznej i instalacji odbiorczej.
Ciepła woda użytkowa nie oznacza automatycznego dodawania kilku kilowatów
Ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie c.w.u. są powiązane, ale nie powinno się automatycznie dodawać do obciążenia cieplnego dowolnej liczby kilowatów. Trzeba określić pojemność zasobnika, liczbę użytkowników, profil poboru, oczekiwany czas ponownego ładowania oraz sposób priorytetowego przełączania pomiędzy ogrzewaniem a c.w.u.
Przykładowo zestaw Vaillant uniTOWER plus VIH QW 190/6 ma zasobnik o pojemności 185 l. Producent podaje maksymalną temperaturę c.w.u. 70°C bez grzałki elektrycznej oraz 75°C z grzałką. Wbudowana grzałka ma moc 6 kW przy 230 V albo 9 kW przy 400 V. Te dane pokazują, że szczytowe zapotrzebowanie na c.w.u. może być obsługiwane także przez dodatkowe źródło, a nie wyłącznie przez sprężarkę.
W praktyce trzeba ustalić, czy pompa ma w określonym czasie jednocześnie ogrzewać budynek i ładować zasobnik. System może czasowo ograniczać ogrzewanie pomieszczeń na rzecz ładowania zasobnika c.w.u.; sposób pracy powinien wynikać z projektu i ustawień instalacji.
Punkt biwalentny i grzałka wspomagająca
Punkt biwalentny to temperatura zewnętrzna, przy której do pokrycia zapotrzebowania dołącza drugie źródło ciepła. Może nim być grzałka elektryczna albo kocioł. Poniżej tego punktu sama sprężarka może nie pokrywać całego obciążenia cieplnego, ale nie oznacza to automatycznie błędnego doboru. Projekt może przewidywać, że pompa pokrywa większość obciążenia, a źródło szczytowe pracuje tylko w określonych warunkach. W zestawie uniTOWER plus wbudowana grzałka ma moc 6 kW przy 230 V albo 9 kW przy 400 V.
Ważne jest, aby punkt biwalentny wynikał z obliczeń, a nie z przypadkowego ustawienia sterownika. Należy sprawdzić moc pompy przy projektowej temperaturze zewnętrznej, dostępność mocy grzałki oraz sposób jej załączania. Bez tych informacji nie da się ocenić, czy układ zachowa wymaganą temperaturę wewnętrzną w najtrudniejszych warunkach.
Dlaczego przewymiarowanie może pogorszyć pracę
Większa pompa nie jest automatycznie bezpieczniejszym wyborem. Jeżeli jej minimalna moc jest zbyt wysoka w stosunku do chwilowego zapotrzebowania, urządzenie może częściej się zatrzymywać i uruchamiać. Takie taktowanie oznacza krótsze cykle, trudniejszą regulację oraz potencjalnie większe straty postojowe. Rośnie również koszt zakupu urządzenia, osprzętu i wykonania instalacji. Dla modelu VWL 75/8.1 A moc przy A-7/W35 wynosi 6,94 kW.
Nie da się uczciwie określić jednym procentem, o ile przewymiarowana pompa zwiększy rachunki. Wynik zależy od modulacji konkretnego modelu, hydrauliki, ustawień sterownika, temperatury zasilania, izolacji budynku i sposobu przygotowania c.w.u. Dlatego ocena zużycia energii musi obejmować cały system, a nie tylko nominalną moc urządzenia.
Jak zweryfikować ofertę instalatora
Oferta dotycząca doboru mocy pompy ciepła powinna pozwalać prześledzić drogę od budynku do konkretnego modelu. Warto poprosić o:
- obliczeniowe obciążenie cieplne budynku w kW oraz przyjętą temperaturę projektową;
- temperaturę zasilania instalacji, na przykład W35 albo W55, oraz moc urządzenia w odpowiadającym jej punkcie pracy;
- punkt biwalentny, założenia dotyczące grzałki i sposób pokrycia zapotrzebowania na c.w.u.;
- pojemność zasobnika, profil zużycia c.w.u. i założony czas ponownego ładowania.
Jeżeli instalator podaje wyłącznie metraż i nazwę modelu, brakuje kluczowych danych do oceny. Szczególnie istotne jest sprawdzenie, czy podana moc dotyczy warunków A-7/W35, A-7/W55, A-2/W35 czy innego punktu. Dane Vaillant z 2026 roku pokazują, że już zmiana temperatury zasilania z 35°C do 55°C zmienia pobór mocy modelu VWL 75/8.1 A z 2,36 kW do 3,31 kW.
Obliczeniowy dobór urządzenia, projekt instalacji, dobór zabezpieczeń i uruchomienie powinien wykonać projektant lub wykwalifikowany instalator; artykuł nie zastępuje projektu technicznego ani obliczeń dla konkretnego budynku.
Najczęstsze pytania
Jak dobrać moc pompy ciepła do domu?
Najpierw należy ustalić obliczeniowe obciążenie cieplne budynku przy projektowej temperaturze zewnętrznej. Potem trzeba dobrać model na podstawie tabeli producenta dla właściwego punktu pracy, temperatury zasilania i przewidzianej strategii pokrycia c.w.u. Nie należy dobierać urządzenia wyłącznie według metrażu.
Czy powierzchnia domu wystarczy do doboru pompy?
Nie. Powierzchnia może służyć jedynie do wstępnego porównania ofert. O wymaganej mocy decydują między innymi izolacyjność przegród, wentylacja, okna, bryła budynku, temperatura projektowa i temperatura zasilania instalacji.
Co oznacza punkt biwalentny pompy ciepła?
To temperatura zewnętrzna, przy której sama pompa może przestać pokrywać całe zapotrzebowanie i do pracy dołącza drugie źródło, na przykład grzałka elektryczna lub kocioł. Punkt powinien wynikać z projektu, a nie z przypadkowego ustawienia sterownika.
Czy przewymiarowana pompa zużywa więcej prądu?
Samo większe urządzenie nie pozwala wiarygodnie określić zużycia prądu. Przewymiarowanie może jednak utrudniać modulację, powodować częstsze cykle w okresach częściowego obciążenia i zwiększać koszt inwestycji. O wyniku decydują także regulacja, hydraulika, temperatura zasilania i sposób przygotowania c.w.u.
Źródła
- aroTHERM plus — dane techniczne — Vaillant Polska, 2026, strona produktu; punkty A-7/W35, A-7/W55, A-2/W35 i A7/W35
- Dane techniczne aroTHERM plus — Vaillant Polska, 2025, karta PDF, s. 10; modele VWL 35/6 A–VWL 125/6 A
Tekst został utworzony przy pomocy sztucznej inteligencji (modeli językowych).
