Biżuteria z pereł

Perły na przestrzeni wieków

Perły, znane jako „królowe klejnotów”, były pożądane od wieków. Wiadomo, że od tysiącleci były noszone jako forma ozdoby, dzięki fragmentowi biżuterii perłowej znalezionej w sarkofagu perskiej księżniczki z 420 roku pne, który jest obecnie wystawiany w Luwrze w Paryżu. Perły były prezentami dla chińskiej rodziny królewskiej już w 2300 r. p.n.e., podczas gdy w starożytnym Rzymie biżuteria z pereł była uważana za ostateczny symbol statusu społecznego. Kuliste klejnoty były tak cenne, że w I wieku p.n.e. Juliusz Cezar uchwalił prawo ograniczające noszenie pereł tylko do klas rządzących. Obfitość naturalnych ostryg w Zatoce Perskiej oznaczała, że miały one również duże znaczenie w kulturach arabskich, gdzie legenda głosiła, że perły powstały z kropli rosy połkniętych przez ostrygi, gdy wpadły do morza. Przed pojawieniem się hodowli pereł Zatoka Perska była ich centrum handlu. Były one źródłem bogactwa regionu na długo przed odkryciem ropy.

Z biegiem czasu perła została owiana mitami i legendami. W starożytnych Chinach uważano, że biżuteria z pereł symbolizowała czystość noszącego, podczas gdy w średniowieczu rycerze często nosili je na polu bitwy, wierząc, że cenne kamienie szlachetne zapewnią im bezpieczeństwo. Według legendy Kleopatra stworzyła z pereł kieliszek wina, aby udowodnić Markowi Antoniuszowi, że może wydać najdroższy obiad w historii.

Perły były ważnym towarem handlowym od czasów rzymskich, a odkrycie pereł w Ameryce Środkowej i Południowej w XV i XVI wieku doprowadziło do tak zwanej epoki perłowej. Wraz z rosnącym popytem na perły w Europie Zachodniej, gdzie szlacheckie damy nosiły wyszukane naszyjniki, kolczyki, bransoletki i broszki z pereł, w XIX wieku popyt na biżuterię z pereł stał się tak wysoki, że zapasy ostryg zaczęły się kurczyć.

Powstawanie pereł oraz ich rodzaje

W przeciwieństwie do kamieni szlachetnych wydobywanych z ziemi, perłę wytwarza żywy organizm. Perła powstaje, gdy czynnik drażniący, taki jak pasożyt lub kawałek muszli, przypadkowo utknie w miękkim wnętrzu ostrygi, powodując wydzielanie przez nią krystalicznej substancji zwanej masą perłową, która gromadzi się warstwami wokół substancji drażniącej, aż utworzy się perła.

Dziś naturalne perły należą do najrzadszych klejnotów, a ich prawie całkowicie wyczerpana podaż oznacza, że bardzo rzadko można je znaleźć tylko w morzach u wybrzeży Bahrajnu i Australii.

W przeciwieństwie do nietłukącego się diamentu, powstawanie naturalnych pereł zależy od czystych mórz i stabilnych temperatur, które zostały zniszczone przez zanieczyszczenia i globalne ocieplenie. Prawie cała biżuteria z pereł dostępna obecnie na rynku jest wykonana z pereł, które były uprawiane i hodowane.

Istnieje kilka różnych rodzajów pereł, w zależności od tego, z jakiego mięczaka pochodzą. Hodowane perły słodkowodne są produkowane głównie w Chinach i ze względu na ich obfitość są tańsze niż ich kuzyni ze słonej wody. Do pereł słonowodnych należą wspomniane perły japoński oraz perły tahitańskie, które pochodzą z Tahiti i innych wysp Polinezji Francuskiej. Perły z Morza Południowego pochodzą z Australii, Indonezji i Filipin. Ta ostatnia jest największa ze wszystkich odmian pereł i występuje w odcieniach bieli, kremu lub złota i ma rozmiary od 9 mm do 20 mm. Perła tahitańska jest również znana jako czarna perła, chociaż w jej spektrum kolorów znajdują się również szare, niebieskie, zielone i fioletowe. Nowe pokolenie świadomych mody konsumentów zaczęło stosować biżuterię z kolorowymi perłami jako ostrzejszą alternatywa dla tradycyjnego naszyjnika z białych pereł.

Biżuteria z pereł

Podobnie jak w przypadku kamieni szlachetnych, jakość perły zależy od kilku kryteriów, takich jak rozmiar, kształt, kolor i połysk. Ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest grubość masy perłowej, ponieważ od niej zależy nie tylko połysk perły, ale także jej trwałość. Biżuteria perłowa powinna być zawsze przechowywana oddzielnie od diamentów, aby twardszy kamień nie zarysował ich powierzchni. Zalecamy włożenie biżuterii z pereł do woreczka przed włożeniem ich do pudełka na biżuterię. Kwaśne elementy, takie jak perfumy, a nawet pot, mogą osłabić połysk pereł, więc nigdy nie należy rozpylać bezpośrednio na nie zapachu i nie wycierać pereł przed ich odłożeniem. W przypadku naszyjników z pereł warto co pięć lat zabrać je do jubilera, aby sprawdzić, czy nie wymagają ponownego naciągnięcia.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą biżuterii z pereł w sklepie jubilerskim Oro Project w Gdyni.

Galeria biżuterii z perłami

TOP